Zima dolazi zajedno s kišom i hladnoćom. U pokušaju da se zaustavi hladnoća, današnje kuće izgrađene su kako bi bile energetski učinkovite i izolirane. Bez prirodne ventilacije, budući da vanjski zrak ne može ući, viška vlage lako može biti zarobljena u domu. Što trebate učiniti kako biste zimi kontrolirali vlagu u domu?
Ventilirajte sve plinske plamenike i sušilice za odjeću kako biste bili sigurni da topli i vlaži zrak koji napušta aparate ne pridonosi već toplom i vlažnom zraku u Vašem domu. Iskoristite kuhinjske nape i ventilaciju u kupaonici kako biste spriječili nastanak kondenzacije.
Hladni zimski zrak sadrži manje vode i stoga je manje vlažan. Kad ovaj zrak uđe u Vaš dom, razrijedit će vlagu. Ovo se već odvija u starijim kućama, ali u novim ili renoviranim kućama treba stvoriti otvore za prozračivanje ili se prozori i vrata redovito trebaju otvorati kako bi zrak cirkulirao i stvorio idealnu razinu vlage u zatvorenom prostoru.
Treći način upravljanja kakvoćom zraka je povećanje temperature. Grijanje doma smanjit će relativnu vlažnost jer visoka temperatura može zadržati više vode. Ova aktivnost kontrolira vlagu jer će napraviti protutežu višku vlage nastale modernim načinom života.
Razmislite o postavljanju odstranjivača vlage u Vašem domu koji pomaže u borbi protiv suvišne vlage i stvora savršenu atmosferu u svakoj prostoriji.
Zapamtite ove savjete ukoliko živite u novim i potpuno izoliranim domovima i nećete imati probleme s vlagom.